понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot czyli mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne zwykle spełniają role ogrodzenia, choć częstokroć służą także za dekoracje. Przeważnie takie ogrodzenie z Winylu z Nowego Tomyśla sadzi się w nasłonecznionych miejscach, gdzie w mgnieniu oka wzrastają i mocno gęstnieją. Bez liku powabu maja także takie rosnące ogrodzenia, które prowadza przez cieniste zaułki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina witek albo kwiatami kreują przyciągające spojrzenie obrazki, a ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki jakie dominują w ogrodzie, oraz nasze upodobania oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko także ekspansywnie rozkwitają, lecz potrzebują również mnóstwo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia z plastiku z Świeradowa-Zdrój mogą być niezmiernie cienkie, jednakże należny je regularnie obcinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na plot.Jest wiec nad czym się zastanawiać, bo takie plot zakłada się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze znosi czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany estetycznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek konstruuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony ogrodu, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia z PCV stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий